Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni sektöründe bulunan internet sitelerini incelemek, gözden geçirmek ve bu sitelere dair ortalama fikir edinmek çok zor değil. Çok abartılı, çok fazla bir site de yok. Fakat birkaç site arasında amansız bir rekabet var. Bu rekabet çok da bilinçli değil anlaşılan. Kendi kendilerini zora sokacak bir rekabet bu. Oysa ki rekabet karşılıklı kazandırdığı zaman anlamlıdır, faydalıdır, gereklidir. Rekabet herkese kaybettiriyorsa anlamsızdır, gereksizdir, zararlıdır. Sadece bir tarafa kazandıran rekabette iyi niyetli değildir en iyimser kelime ile bencildir.
Konumuza yangın merdiveni sitelerine baktığımızda, genelde wordpress alt yapısını kullanan firmalar var. Bunun ciddi avantajları var. Ki Wordpress de ciddi hizmet ve imkan sunuyor. Bu küçümsenmemelidir. Doğru kullanıldığında faydalıdır.
Diğer yandan çok eski yazılım kullanılan siteler var. Örneğin hala tablo sistemini kullanan siteler var. Hayli de yaygın bu siteler. Üstelik bu sitler, sektörün de rekabet ettiği diğer sitelere oran ile hayli iyi bir sıralama kaptıkları da söylenebilir. Bunun arama motorlarının zaafı olduğu da söylenebilir.
İçerik açısından bakılırsa inanması çok zor bir kopya içerik ile karşılaşmak mümkün. Bu denli kopya içerik insanı hayrete düşürmektedir. Kopya içeriği olan sitelerin de sıralamalarda hayli iyi yer tutmaları da başlı başına incelemeye değer bir konudur. Arama motorları özellik ile Google sanki bu sektöre kendi platformunda, özellikle seo alanında sanki özel filtre, özel kurallar, özel kaideler işletmektedir. Subdomain siteler birinci ikinci sıradadır. Site yaratıcı programların yaptığı, tablo yazılım kullanmış, için de kod hatalarının bulunduğu siteler ilk bir iki üç sıralamada yerlerini almış durumdadırlar. Bu sektörel siteler için arama motorları ayrı bir sistem işletiyor gibiler.
Bundan daha vahimi, yangın merdiveni gibi insan ve toplum hayatının da yangın felaketinde mutlak hayat kurtaracak yangın merdiveni firmalarının birçoğu sanaldır. Daha beteri böyle bir firma yoktur. Üst sırada sitesini çıkaran uyanık esnaf, işi alıp bir taşeron firmaya yaptırmaktadır. Güvenlik var mı yok. Yangın anında hayat kurtaracağını düşünen var mı o da yok. Yasal mevzuata uygunluğunu düşünen var mı o da yok. Yangın merdiveni kelimesinde üst sıraya yerleşmek, işi kapmak, üç beş kuruş aşırmak dışında hiçbir şey düşünen yok gibi. Düşünen gerçek firmalar ise, bu haksız rekabet, bu çirkef rekabet ortamında kendilerini insanlara göstermeleri çok çok zor veya çok aşırı pahalı bir işe dönüşüyor.

Vergi levhasına sahip, bünyesinde mimar ve mühendis bulunduran, profesyonel kadro ile çalışan yangın merdiveni firmasının sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. Elbette böylesine önemli bir işi yapan firma için yasal, hukuki, mali ve bünyesindeki kadrolu eleman düzeyi kadar referanslarını da incelemek bilgi sahibi olmak önemlidir.