Google Birinci Sıra

Mail atan, telefonda arayan veya yüz yüze görüştüğümüz kişiler ve firmalar özellikle ve öncelikle Google birinci sırada çıkmak istiyoruz diyorlar ve bunun için de inanılmaz ısrar ediyorlar. Google platformu bizim tapulu malımız değil, bu bizim elimizde değil diye açıklasak da ısrar devam edince Google ilk sıra için ne yapacağımızı, ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Sizce bu mümkün mü? Sizce ilk sıra sözü veren firma ya da şahıslar doğru yapmış oluyorlar mı? Google ilk sıra sözünü biz ya da herhangi bir firma ya da şahıs verir ise, Google ne yapar? Google ne der? Sen nasıl oluyor da benim dükkanım üzerinde söz sahibi oluyorsun, sen nasıl benim dükkanımı istediğin gibi kullanıyorsun, benim dükkanımı nasıl kiralıyor ya da satıyorsun demez mi? Şu siteyi, kesinlikle Google 1. Sıraya çıkartırım diyenlere karşı lütfen bir de Google adına düşün, anlamaya çalışın. Hatta Google sahibi sen misin, siz misiniz diye sorun. Bu sorunun kendisi bile tuhaf olabilir zira Google kendisi de ilk sırayı veya birinci sırayı istediği siteye veremiyor. Onu sağda ya da üstte reklam sponsoru spotu ile o da anlık ihale ile yani, kim daha fazla ücreti verir ise onu bir üste taşıyor. Sponsor olmayan hiçbir site Google özel isteği ile özel bir yöntem ile ilk sıraya konmuyor, yerleştirilmiyor. Evet Google, devlet, üniversite, belediye ve benzeri sitelere ayrıcalık tanıyor, kamu yararı gözeterek öncelik veriyor. Çok da yanlış sayılmaz.

Google birinci sıra için onlarca yüzlerce, binlerce formül, sayfalar dolusu yazı, durmadan fikir satan yazılar, siteler, kişiler var. Elbette onların da işi bu, buradan geçim sağlıyorlar. Buradan kazanıyorlar. Unutulmamalı ki, Google bu arkadaşların ve bu firmaların değil. Google sahibi gibi davranmaları da pek mantıklı değil. Sorun, sıkıntı sanki biraz buradan başlıyor. Zira bize ulaşan yüzlerce insan ve firma, “filan firma şöyle dedi”, “filan firma böyle” dedi, “şu firma Google 1. Sıra sözü verdi”, “bu firma Google 1. Sıra kesin dedi” sabit fikirleri ile geliyorlar. “Git kardeşim sana bunu diyen, bu sözü veren kişi veya firma ile çalış” dediğinde ise, “Çok yüksek rakam istiyorlar” cevabı ile karşılaşıyoruz. Belli ödeme gücü olsa ödeyecek. Zaten yine onlarca firma da “şu site, bu firma, şu kişi, Google 1. Sıra sözü vererek şu kadar paramı aldı ama sitemin esamisi okunmuyor ne yapacağız?” erdi ve sorusu ile geliyor. Bunlar parası olup ya da bir şeklide denkleştirip, Google birinci sıra sözüne kanıp ödeme yapanlar.

Google birinci sıra yalanları, senaryoları, istekleri hayalleri bitmez. Bitmemeli de. Dolandırılanlar gerçekten üzüntü verici bir feryat ediyorlar. Onlar da serbest piyasa kurbanı olanlar. Bizim ülkemizde serbest piyasa isteyen insan istediği gibi para kazanır üzerine kurulu. Tüm serbest piyasa mantığı bunun üzerine kuruludur da, biz de ki daha kaba daha vahşi bir piyasa. Örnek bu sektörde ahlak ve vicdan dışında bir denetim yok. “Hayır, kardeşim sen Google birinci sırasını satamazsın kiralayamazsın, buna ne yasal hakkın var ne de böyle bir şey mümkün değil,” diyen ne yasa, ne kanun, ne de bunun denetimi var. Google 1. Sıra umudunu satmak birinci sıra olmaktan daha çok kazandırıyor bu ülkede. En sıradan insan bile, “Madem bu işte bu kadar iyisin sen niye siteni birinci sırada çıkarmıyorsun” sorusunu soramıyor, bu kurguyu yapamıyor.

Google birinci sıra için özel bir formül kesinlikle yoktur. Tüm formüller en üzerine, sahici en üzerine kuruludur. Yani hangi kelime de üst sırada çıkmak istiyorsan, bakın 1. Sıra demiyoruz, üst sıra diyoruz, o kelime de en iyi, nitelikli içerik bilgi, tanıtım sizin sitenizde olmalı, sitenizin yazılımı, tasarımı, içeriği bu üst sırada çıkmaya uygun olmalı. Google ye siteniz kayıt edilmeli ki Google sitenizi görebilsin. Takip edebilsin. Sitenizin kalitesini tescil eden, onaylayan, diğer siteler sitenize link vermeli. Bu linkler hem sitenize referans olurlar hem de sitenizin daha çok insan tarafından görülmesini sağlarlar. Günlük hayatta gibi yani, en iyi ürünü üretip, tanıtımını yaparak, insanların takdirini beklersin, her şey iyi ve kaliteli ise takdir alır ödül olarak da ürününü satarsın. Bu sektörde de ödülün Google üst sıra olur. Google birinci sırada olabilir, lakin ikinci, üçüncü de olabilir, her an her gün bu sıralama değişebilir de. Bu sıralar daima en iyi çabasında yarışı önde götürenler arasında daima yeniden, yeniden taksim edilir.