Web Sitesi

Web sitesi nedir den önce bu www nedir diye sormak da fayda var mı? Günlük dil alışkanlığımıza dahi girdi www diye başlayan site isimleri. Nedir bu www? Neyin kısaltmasıdır? Alışkanlık olan şeyler genelde sorgulanmaz. Hele de işleri kolaylaştırıyor ise hiç sorgulamaz.

Gelelim bu web sitesi ile nerede ise aynı gibi kullanılan www açılımına. World Wide Web kelimelerinin kısaltmasıdır, www dediğimiz baş harfler. Bu kavram tabi İngilizcedir. Türkçeye çeviriler biraz farklı farklı olabilmekte fakat sanırız, dünya çapında ağ olarak genel olarak çevrilmektedir. Bu da aslında internet kelimesi ile de eş anlamlı da değildir. Fakat internetin de kimliğini bulmasını sağlayan önemli etmenlerden başlıcası olarak da görülebilir.

Web sitelerinin sayısı artık milyonları bulduğuna göre bu ağa dahil olmanın ne anlama geldiğiniz görmek, anlamak da zor olamasa gerekir. Web siteleri sadece ticari de değil, bilgi depolarıdır. Ulaşımı özellikle de akıllı telefonlardan sonra inanılmaz kolaylaştı. Bilgi gerçekten elimizin altında hatta elimizin içindedir.

Web sitelerinin ciddiyetini anlamak her şeye rağmen de hem yapıcılar hem de kullanıcılar açısından hala tam gerçekleşmiş değil. Bir yazarın kitap yazması kadar önemli ve ciddi bir iştir web sitesi. Bu siteyi yöneten için o sitenin içeriğinin tüm dünyaya sunumudur. İnsanlar emek, zaman harcayarak sitenize, yani size geldiğinde, size yani sitenize gelme amacına ulaşmış, aradığını bulmuş olmalıdır. Eli, zihni boş dönmemelidir.

Web sitesi yapar iken bilgi bu neden ile en önemli konudur. Bilmediğiniz bir konuda kitap yazmazsınız, bilmediğiniz bir konuda ofis açmaz, işletme kurmazsınız, bilmediğiniz bir konuda ticaret yapmazsınız, bilmediğiniz bir konuda site açarsanız web sitenizin amacına ulaşması pek mümkün değildir.

Web sitesi konusunda da teknolojinin yanıltan kolaylık izlenimi var. Açarsın bir site zengin olursun üzerine düşünen binlerce insan bunun için web yazılımcılarından destek, imdat istemektedir. Yazılımcı ve tasarımcı bu insanlara durumu izah etmekte dahi güçlük çekmektedir.

Web sitesi, dünya çapındaki iletişim ve bilişim ağına dahil olmaktır. Amaç ticari de olsa, sanatsal da olsa, kültürel de olsa, siyasal da olsa, içerik ve bilgi bu iletişimin niteliğini ve düzeyini dolayısı ile de kalitesini belirler. Kaliteli olduğu kadar da verim yine performans sağlar.