Sektörel Siteler

Site yapmak artık çok kolaydır. Sık rastlanır şu söze az biraz bilgisayar ile uğraşan ergen dahi yapar siteyi. O da olmadı, site yapan programlar vardır. O programlar kullanılır. Site yapmak sorun değildir.
Başka bir görüşte vardır elbette site yapmak konusunda. O görüşe göre web yazılımı yapmak, yazılım bilgisi, css, java script, ajax, html bilgisi ister. İnter aktif olacaksa da php, asp gibi yazılım dilleri konusunda ortalama bilgi sahibi olmayı ister. Bilgi sahibi olmak da yetmez bu dilleri kullanma yeteneğine sahip olmak gerekir.
Yaptığın işi biliyor olmak elbette anlamlı ve önemli. Site yaratıcısı bir programın yaptığı site ile, sitenin yazılımını baştan sona insanın kendisi yapması elbette çok farklıdır. Zira yazılım alanında ki hız ve güncellenme o kadar hızlıdır ki, dün yaptığınız siteler bugün eskimiş dahi olabilmektedir.
Sektörel siteler açısından bakılırsa olaya daha basitleştirmek mümkün. En ucuz site en üst sırada çıksın istiyor bir çok sektördeki firmalar. Bana simir parasına site yapın. Google de en önemli kelime de en üst sırada çıksın. Bunun için de bir çay bir de simit ücreti ödeyeyim diyor sekrörel firmalar.
Bir firmanın web sitesine ücret ayırmaması doğar. Yadırganacak ir şey de yok bunda. Fakat bütçe ayırmayıp da internet pazarının en gözde payına sahip olmak istemek garip, anormal bir durumdur. Şehrin en işlek caddesine dükkan açmak istiyor ama kira ücreti ödemek istemiyor gibi bir şeydir bu. Şehrin en gözde caddesine giderlerini karşılayamadığında dükkan açman nasıl mümkün değilse, giderlerini ödemeden internetin en gözde yerinde site açman mümkün değildir.
Tüm bunları anlatmak zordur tabi. Ne yapıyorsunuz? İki tuşa tıklıyorsunuz. Bunun için dünyanın parasını alıyorsunuz diyorlar kini firmalar.
Bu firmalar öncelik ile internet önemini orada iş yapmaın önemini anlamadan orada yapılan işin anlamını kavramadan bu tür sektörel firmalara sektörel site yapmak ve çalışmak mümkün değil, anlamlı da değil.