Mobil Destekli Site

Mobil destekli site nedir? Açıldığı ekrana göre boyutlanan sitedir. Aslında bu sitelere ekran duyarlı demek daha gerçekçidir. Responsive olarak adlandırılıyor İngilizce olarak. Günlük dilde her hangi bir yurttaşın kullandığı dil ve algı esas alınarak mobil destekli kavramı kullanmayı tercih edildi. Burada da yapılan amatörlüktür. Meslek diline bağlı kalmak gerekir aslanda, anlamayanlar araştırsın denebilir. Fakat amatör ruh anlayacakları ifadeyi tercih etmeyi öneriyor.

Mobil destekli site önemi her geçen gün artan bir değer kazanıyor. Zira mobil telefonlar akıllandı, şu, bu oldu ve cep telefonu, masa üstü bilgisayar ve tv nerede ise, mobil telefonda birleşerek ilerliyor. İnsanlar cep telefonlarını artık ofis gibi kullanıyor. Bütün ofisler mobil telefonlara taşınıyor desek abartmış olabilir miyiz?

Mobil destekli site için web dünyasında ki önem şu ki, insanlar cep telefonlarından arama motorlarını kullanarak tüm sitelere bağlanabiliyorlar. Masa üstü ya da diz üstü pc sini açmadan doğrudan cep telefonundan istediği arama motorundan, ihtiyaç duyduğu kelime ile arama yapıyor. Bulduğu siteye giriyor. Doğrudan siteye de bağlanabiliyor.

Mobil destekli site için, web sitesi olan yurttaş iki soru sorar. Bir; benim sitem cep telefonunda nasıl görünüyor? İki; cep telefonundan arandığında arama motorlarında sitem nerede, kaçıncı sırada çıkıyor? Arayan sitemi buluyor mu, buluyorsa, nasıl görüyor? Ticari zeka bu soruların ardına düştüğünde varsa akıllı cep telefonundan durumu da kontrol edebilir. Önemli bulup umursuyorsa devamında sitesine cepten baktığında ulaşıp ulaşmadığını, ulaştıysa, nasıl göründüğünü bizzat da inceleyebilir?

Mobil destekli site nasıl yapılır? O ayrı bir yazının konusudur. Mobil destekli site ile seo ilişkisi nasıldır? Bu soru çok önemlidir ve cevabı da ayrı bir yazı konusu olabilir. Bu yazının amacı, ekran duyarlı sitenin, mobil destekli sitenin tarifini yapmaktı.

Mobil destekli sitenin ne olduğunu daha açık tekrar edelim.  Diz üstü ve masa üstü ekrandan açılıyorsa, orada tüm görseller yüklendiği nitelikte, tüm yazılar okunaklı açılıyor ve görünüyorsa, aynı site ve sayfaları cep telefonu ekranında da resimleri yüklendiği kalitede yazıları okunaklı ve sağa sola kaydırmadan görülüp incelenebilir ve rahat açılıyorsa o site mobil destekli sitedir.

Mobil destekli site mobil telefonu ekranından açıldığında yazıları okunaklıdır. Resimleri kalitesinden kaybetmeden ekran ebatlı kadar açılır. Site sağa sola kaymaz, kaydırılamaz. Çok basit aşağı kaydırma hareketi ile detayına kadar rahatlıkla incelenebilir. Bir site, mobil telefonda açılmıyorsa, yazılar okunmuyorsa, resimler sağa, sola kayıyorsa, sayfalar, menü dağılıyorsa o site mobil destekli iste değildir.