Google da Üst Sıra

Google üst sıraGünümüzün nerede ise temel meselesi olmaya aday bir konu. Ticaret tüm ekonominin damarlarının toplamı rekabet ise bu ekonominin kalbidir. Rekabeti güçlü, ticareti iyi olanın ekonomisi de “gayet iyi” oluyor. Serbest piyasa algısı böyledir. Serbest piyasa için de doğru tanım sayılabilir.
Konumuz ile alakası ne denebilir. Konumuz seo yani Google de üst sırada çıkma meselesi, yani en iyi yerde en güçlü ticaret yaparak rekabeti kazanma rakipleri alt etme meselesi…Google büyük bir dünya alış veriş merkezi ise bu alış- veriş merkezinin en gözde yerine dükkan açma olayıdır Google de üst sırada çıkmak…

Sektörünüz için en çok aranan, en önemli, anahtar kelime de, Google aramasında web siteniz üst sırada çıkınca, doğal olarak web sitenize gelen ziyaretçiniz artıyor. İyi de bir site yapmışsanız size geri dönüşü hali ile çok iyi oluyor.
Google üst sıra olayında mesele çok karmaşık değil. Herkes üst sırada çıkmak istediğinden, bu isteği de gerekli emeği vermeden yapmak ile uğraşanlar olduğundan, iş bu noktada karmaşıklaşıyor. Google arama motoru için temel şiarı en iyi olan kazansın üzerine kurulu. En iyi den kasıt en iyi web sitesi kazansın anlamındaki en iyi elbette. Neye ve kime göre gibi göreli bir en iyilik de değil bu. Gayet sade anlaşılır bir ifade özünde. Şöyle ki, ayakkabı satışı yapan bir siteniz var. Bu site yazılım ve tasarım kurallarına uygunsa, ki bu kriterleri yazılımcılar bilir ve bellidir, açıktır, ayakkabı bilgisi, görseli, içeriği açısından en donanımlı içeriğe, bilgiye, görsele sahipse, bu niteliğe diğer sitelerde onay veriyorsa, Google de onu en iyi site olarak tercih ediyor ve ayakkabı kelimesini arayanları o siteye yönlendiriyor.
Google üst sıra olayı aslında bu örnek de anlaşılıyor. Tasarım ve yazılım kriterlerine uygun olacak, bu yazılımcıların yapacağı iş. Sitenin içeriği, verdiği bilgi, nitelikli, eşsiz, gerçekten de amacına hizmet edecek. Eşsiz derken, başka bir siteden kopya olmayacak, kastedilen bu. Görseller de kopya olmayacak. Resim, video ve benzeri görseller siteye özgün, özel ve nitelikli olacak. Başka sitelerden, başkalarının emeğinden çalma olmayacak. Sitenizin nitelikli yazılım ve tasarımına yine içeriğine onay, destek veren başka sitelerde varsa, bu iş büyük oranda başarı yolunda demektir. Başka sitlerin onayı ne demek? Nitelikli sitelerden, sitenize link olası demektir. Bu referans anlamına gelir. Günlük hayatta “Ben Ahmet’i tanıyorum iyi insandır, Ayşe iyi insandır” der gibi referans olmaktır. Ben sitemde sizin sitenize link vermiş isem sizin sitenizin iyi, nitelikli site olduğunu ifade ediyorum demektir. Bu durumda benim sitem Google de iyi olacak ki, sizin sitenize link verdiğin de bir anlamı olsun. Kalitesiz, alakasız bir site link verirse çok da faydası olmaz.
Google üst sıra olayında anlaşılıyor ki, iyi olan kazansın mantığından hareket ettiğimiz de, iyi site yapmak, iyi içerik girmek, iyi sitelerle dostluk kurmak onlardan link almak, başarı yolunda ilerlemek demektir. Bu istikrarlı ve düzenli yapıldığında ve sürekli güncellenerek devam ettirildiğin de zamanla başarıda zirveyi yakalama ihtimali çok güçlü olacaktır. Bir kere ben yaptım oldu değil, süreklilik arz eden, düzenli ve devamlı çalışma işin püf noktasıdır. Rakipler sürekli çalışır. Google de sitenin yeni içerikler ile güncellendiğini, niteliğin sürekli yenilendiğini görmek ve bu niteliği takip ederek, insanlara sunmak ister. Google üst sıra bu istikrar ile yakalanır ve korunur.