Google Üst Sıra Kopya

Google üst sıra kopya ilişkini mesleğe çok yeni başlayanlar dışında belki de bilmeyen yoktur. Olmaması gerekir. Kopya fikir hırsızlığıdır. Birinin malını hırsızlama, gasp etme ile fikrini çalma aynı şeydir. Hatta fikir çalmak çok daha kötüdür. Hırsızlığın onaylanacak bir yanı olabilir mi? İnternet sitelerinde kopyanın daha arsız yanı ise yayımlanmasıdır. Kendisinin gibi yayımlamaktan imtina etmezler. Böylesine izahı zor bir durumdur. Bizim en sık karşılaştığımız, uğraşmaktan gına getirdiğimiz kopyacı hırsızların maalesef önü arkası kesilmemektedir.

Google üst sıra kopya ilişkisi, hırsız ile mahkemede ki savcı ilişkisine benzer. Google kopya içeriği bildirdiğinizde ve kopya içerik olduğunu ispatladığınızda, kopyalayan siteyi affetmez. Cezası ise kopyacı olarak tüm dünyaya ilan edilmesidir. Bu ülkemizde pek kullanılan ve tercih edilen yöntem olmasa da kopya içeriği yakalayan fikir sahipleri Google bu hassas özelliğini kullanmaktan imtina etmezler. Bizim mecbur kaldıktan sonra tercih ettiğimiz birkaç örnekte aldığımız sonuç, kopyacı sitenin hem dünyaya ilan edilmesi hem de sıralamadan yok olması ile sonuçlanmıştır.

Google üst sıra kopya olayında acemi veya bu işi önemseyenler, kopya içeriğin yakalanmayacağını sanarak, kopyala yapıştır yaparlar. Bu Google çok basite almaktır. Arama motorlarının mantığından hiç anlamamaktır. Arama motorları için sitelerin her anı, tüm davranışları, anlık takip altındadır ve sürekli arşivlenmektedir. Aksi durum düşünülemez bile. Arama motorlarının avucunun içindedir tüm siteler. Arama motorlarının avucunun içinden bir şey çalacaksın, kopyalayacaksın ve bunun fark edilmeyeceğini düşüneceksin. Bu ancak senin bu işi bilmediğini, sitenin, nerede, nasıl çalıştığını idrak etmediğini gösterir.

Google üst sıra kopya ilişki zıt ilişkidir. Kopya içerik varsa site ceza alacaktır. Ceza alması kaçınılmazdır. Yapılacak ilk şey, kopya içeriğin çalındığı fikir sahibinden özür dilemektir. Orijinal yeni içerik hazırlayacak onu siteye eklemektir. Kopya sadece metin, yazı değil resim ve foto yine video ve benzeri görsel içerikler için de geçerlidir. Google ve bir çok arama motorları artık görselleri de tanımlayıp arşivleme yazılımlarını geliştirdiler ve kullanmaktadırlar. Bilmeyenler için bu gelişmenin de öğrenilmesi önemlidir.

Google üst sıra kopya olayında kopya içeriği silmek ve orijinal içerik yüklemek dışında başka hiçbir çözüm yoktur. Boşuna da aranmamalıdır.