Google Üst Sıra İçerik

Google üst sıra içerik ilişkisi kolaya kaçılmayacak bir ilişkidir. Sitenin tasarımı, yazılımı, üst sıraya çıkarma çabası hepsi ama hepsi içeriği ziyaretçiye daha iyi gösterebilmek içindir. Amaç budur. Bundan dolayıdır ki batılılar “içerik(bilgi) kraldır” derler. Neden kral olduğunu anlamak zor olmasa gerek. İçeriksizlik, bilgisizlik, cahillik, saçmalık sadece insana has değildir. Web sitelerinin de cahili, saçma sapanı aptallık derecesinde salaklığı vardır.

Google üst sıra içerik denince akla gelebilecek tek kriter bilginin nitelikli ve güncel olmasıdır. Nitelikli olmayan bilgi var mı elbette var. Örneğin bir ayakkabı sitesinde ayakkabısını, modelini, üretimini, kalitesini, kullanımını, fiyatını, bakımını, garantisini detaylı ve güncel anlatmak yerine sadece arama motoru botlarını kandırmak için saçmalayan yüzlerce sitede yüzlerce sayfa görmeniz mümkündür. Oysa sitenize gelen ziyaretçi, sattığınız ayakkabıyı tanıtan güncel, anlaşılır ve okunduğunda doyurucu bilgiyi görmekten memnun olur. Bu memnuniyetini sitenize yansıtır. Örneğin incelemek, daha iyi anlamak için uzun kalır. Beğendiyse ürünü alır. Google tüm bunları izler, inceler.

Google üst sıra içerik ilişkisi demek ki, sitede ziyaretçinin sitenin konu edindiği husus hakkında detaylı, doyurucu bilgi edinip bu bilgiden memnun kalması ile izah ediliyor. Bilgi niteliği olmayan, yüzeysel, kelime çoğaltmak amacı ile yazılmış içerikler içerikten sayılmaz. İçerik olarak değerlendirilemez. Örneğin bu sayfayı okuyan ziyaretçinin Google üst sırada çıkabilmek için sayfaya girilen metinin, içeriğin önemini anlamadığında bu yazının ziyaretçi içinde, Google için de bir anlamı da faydası da yoktur.

Google üst sıra içerik olayında diğer temel husus tekrar olmamasıdır. Aynı kelimeler gereksiz yere tekrarlanmamalıdır. Tekrar sıkar. Niteliği düşürür. Hatta kendi kendini kopya eden metin olarak algılayabilir botlar. İçeriğin kopya algılanması veya kopya olması sayfa için de yazı için de intihardır.

Google üst sıra içerik olayında son olarak, anlatmak istediğimiz meseleye odaklanıp metin, yazı , görsel içerik ile anlattığımıza emin isek, doğru anlaşıldığından emin isek, arama motorlarının botları da olumlu değeri, içeriği göreceklerdir.